Aktualności

80. rocznica utworzenia państwa podziemnego oraz 75. rocznica utworzenia 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. 2019.10.01

Przed Pomnikiem Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego przy Alei Batorego mieszkańcy Nowego Sącza uczcili 80. rocznicę utworzenia państwa podziemnego oraz 75. rocznicę powstania 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. 

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W świątyni zgromadziły się poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, Straży Granicznej i I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Przybyli kombatanci, przedstawiciele Rady Miasta i powiatu nowosądeckiego, parlamentarzyści. 

Następnie zgromadzeni w sądeckiej świątyni przeszli przed pomnik gdzie wysłuchali okolicznościowe  przemówienie  sekretarza miasta Nowego Sącza Piotra Lachowicza nawiązującego do historii utworzenia i działania Polskiego Państwa Podziemnego oraz obejrzeli krótki program artystyczny przygotowany przez  młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem Janusza Michalika.

W TROSCE O ŚRODOWISKO… 2019.09.23

W miniony piątek (20 września) na nowosądeckich Plantach uczniowie nowosądeckich szkół wzięli udział w zorganizowanym po raz pierwszy w Nowym Sączu Młodzieżowym strajku Klimatycznym. Dołączając do swoich rówieśników z innych miast pragnęli zwrócić uwagę na zbyt szybko zachodzące zmiany klimatyczne. 

Niosąc transparenty:  Klimat się zmienia, dlaczego my nie?”,Nie ma Nowego Sącza na martwej planecie", „Najpierw natura, potem matura" wyrażali swoje zaniepokojenie stanem środowiska. Na razie jesteśmy młodzi i zdrowi. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że to co teraz się dzieje z naszym środowiskiem będzie miało wpływ na nasze dalsze życie. Na czekanie nie ma czasu. Trzeba działać. Nie chcę się truć. Chcę żyć w czystym i bezpiecznym środowisku.- mówi Ania.

Jak podkreślają naukowcy Zmiany klimatyczne są naturalnym zjawiskiem, jednak od dawna przebiegają zbyt gwałtownie. Zaszły tak daleko, że niedługo odwrotu nie będzie. Rekordowe upały (naukowcy przewidują- niebawem w Polsce styczeń może być cieplejszy nawet o 5°C, a latem często będziemy się spotykać z temp. rzędu 40°C), powodzie, nawałnice, pożary, pustynnienie obszarów, susze itd. Coraz częściej będzie brakować wody (już teraz sytuacja Polski jest mocno niepokojąca). Dlatego wszyscy musimy sobie zdać sprawę że, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za przyszłe pokolenia. 

Liczy się każdy, nawet najmniejszy (byle systematyczny) gest w trosce o nasze najbliższe otoczenie w którym żyjemy (segregacja odpadów, wyeliminowanie plastiku, oszczędzanie wody, dbałość o czystość wód, gleby i powietrza, walka ze smogiem itd.). Wspólnie, nawet drobnymi krokami możemy osiągnąć wiele- podsumowuje poseł Andrzej Czerwiński.

Kolorowa Łabowska jesień… 2019.09.16

W minioną niedzielę (15 września)  licznie zgromadzeni w malowniczym parku mieszkańcy Łabowej powitali nadchodzącą jesień.  Były liczne występy zespołów regionalnych, konkursy,  degustacja tradycyjnych potraw… Historia Jesieni Łabowskiej sięga 1976 roku, kiedy w  kilku gminach powiatu nowosądeckiego zrodził się pomysł...

BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE JEST MOŻLIWE 2019.09.12

Stabilne ceny gazu dla gospodarstw domowych, dzięki którym wiele osób decyduje się na wymianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, to w dużej mierze zasługa gazoportu w Świnoujściu. Budowa rozpoczęła się za rządów koalicji PO-PSL, a jego zakończenie poseł Andrzej Czeriwński nadzorował jako Minister Skarbu.

Zapewniliśmy bezpieczeństwo energetyczne państwa, a wartością dodaną jest dzisiaj większa możliwość walki ze smogiem i dbałość o nasze zdrowie. - podkreśla poseł. - Ten terminal jest nie tylko pierwszą taką inwestycją w Polsce, ale również jedyną w tej części Europy. Dziś jesteśmy o wiele bardziej niezależni od dostaw gazu z kierunku wschodniego. Ta inwestycja, dała Polsce silną pozycję. Jako minister poświęciłem wiele czasu i energii dla tej jednej z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat.

Inwestycja umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Uzyskując dostęp do globalnego rynku LNG, Polska wzmocniła swoje bezpieczeństwo dywersyfikując dostawy surowca.

« poprzednia 1 2 3 4 następna »