Aktualności

680 LAT LOKACJI MIASTA BOBOWA 2019.09.08

W minioną sobotę (7 września) mieszkańcy miasta Bobowa uroczyście obchodzili 680 rocznicę  lokacji miasta oraz 10 rocznicę  przywrócenia praw miejskich.

To piękne szlacheckie miasto lokowane w 1339, położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie bieckim w województwie krakowskimW latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. W latach 1339–1934 miejscowość posiadała prawa miejskie. Następnie do końca roku 2008 była wsią. 1 stycznia 2009 odzyskała status miasta.

Obchody rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele Wszystkich świętych. Część oficjalną spotkania poprzedził koncert kapeli „”Szabasówka”.  Były liczne życzenia i przemówienia. Dużym zainteresowaniem cieszył się film opowiadający historię miejscowości. Wręczono okolicznościowe medale. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali muzyczną prezentację Szkoły muzycznej I stopnia w Bobowej.

. Wszystkim Mieszkańcom życzę samych sukcesów, realizacji zaplanowanych przedsięwzięć, odważnej wizji przyszłości oraz wielu kolejnych wspaniałych rocznic.- mówi poseł na Sejm RP Andrzej Czerwiński.

Oprócz licznych zabytków takich jak: dwór Długoszewskich, fortyfikacje z XVII w, cmentarz wojenny nr 133 z I wojny światowej Bobowa jest znana jako jedna z nielicznych miejscowości w Polsce, w których wyrabia się koronki metodą klockową. Od 2000 w pierwszej dekadzie października odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, na którym można oglądać rękodzieło z różnych krajów Europy oraz uczestniczyć w warsztatach koronkarskich i nabyć gotowe koronki.

Nawojowa- centrum małopolskiego rolnictwa 2019.09.07

Nawojowa-  centrum małopolskiego rolnictwa

W sobotnie przedpołudnie (7 września) w Nawojowej uroczyście zainaugurowano XXIX  Międzynarodową wystawę rolniczą Agropromocja 2019. Ponad 400 firm z branż rolniczych i okołorolniczych. Wystawcy indywidualni, twórcy ludowi, właściciele gospodarstw agroturystycznych, producenci żywności ekologicznej. Koncerty, degustacje regionalnych przysmaków, promocja regionów to tylko nieliczne atrakcje tegorocznego programu.

Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie produkcji rolnej, mechanizacji rolnictwa, ekologii i ochrony środowiska, przetwórstwa rolno-spożywczego, budownictwa wiejskiego jak również z bogactwem dziedzictwa kulturowego, kulinarnego i folkloru małopolskiej wsi. 

Agropromocja to doskonała okazja do przedstawienia dorobku gospodarczego i kulturowego naszego regionu- produktów regionalnych, rękodzieła, agroturystki, lokalnych przedsiębiorców itd. Ta największa w całej Małopolsce wystawa rolnicza ma również charakter rekreacyjno rozrywkowy i jest ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. mówi poseł na Sejm Andrzej Czerwiński

Organizatorami są  Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z. s. w Karniowicach oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nowy Sączu. Wystawa potrwa do niedzieli (8 września).

 Kolejna XXX jubileuszowa wystawa już za rok…

NOWA HALA SPORTOWA W STARYM SĄCZU 2019.09.06

W Starym Sączu przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera oddano do użytku pełnowymiarową halę sportową. Jej budowa nie byłaby możliwa bez dofinansowania z Programu Rewitalizacji przygotowanego przez poprzedni zarząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

- Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie na otwarcie tego obiektu. - mówi poseł na Sejm RP Andrzej Czerwiński. - Gratuluję organizatorom uroczystości nawiązania do idei olimpizmu, która jest mi bardzo bliska. Sport prócz wymiaru czysto zdrowotnego kształtuje charakter, uczy pracy w zespole, szacunku dla przeciwnika i zachęca do przezwyciężania własnych słabości. Gratuluję samorządowi starosądeckiemu skutecznego korzystania z możliwości jakie daje nam członkostwo we wspólnocie Unii Europejskiej.

Koszt budowy hali to 7,4 mln zł, a wartość dofinansowania z funduszy UE 5,4 mln. To niebagatelne dofinansowanie bez którego samorządowi trudno zrealizować podobne zadania. Inwestycja obejmowała budowę hali wraz z wyposażeniem, zapleczem sanitarnym, połączenie jej ze szkołą oraz budowę 38 miejsc parkingowych i zagospodarowanie terenów zielonych. Na trybunach może zasiąść ponad 200 osób, a hala ma wymiary 26 x 43 m, co oznacza możliwość gry na pełnowymiarowych boiskach do piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki. Jest w pełni zintegrowana z budynkiem szkoły podstawowej i będzie służyła szkole, a w godzinach pozalekcyjnych mieszkańcom całej Gminy Stary Sącz i klubom sportowym.

Xxix Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju rozpoczęte 2019.09.03

Ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów, warsztaty, prezentacje narodowe i regionalne. Liczne wydarzenia kulturalne oraz debaty plenerowe zorganizowane pod hasłem „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”. Tak w skrócie wygląda program tegorocznego forum, które potrwa od 3 do 5 września.

BO Małopolska: Aż 188 zadań dopuszczonych do głosowania 2019.08.29

BO Małopolska: Aż 188 zadań dopuszczonych do głosowania

Znamy już listę wszystkich zadań, które zostaną dopuszczone do głosowania w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Wynik jest rekordowy: mieszkańcy będą mogli wybierać spośród aż 188 zadań – czyli o 38 więcej niż przed rokiem. Głosowanie rozpocznie się już 9 września i potrwa do końca miesiąca.

Kandydaci do Sejmu okręgu 14 2019.08.24

Jagna Marczułajtis-Walczak została "jedynką". Kto jeszcze będzie ubiegać się o mandat w jesiennych wyborach parlamentarnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej? Pełne listy zostały już zatwierdzone. Czy są na nich jakieś niespodzianki?
Rowerowe Rajdy z Posłem Andrzejem Czerwińskim 2019.08.23

Wczoraj, t.j. w czwartek odbył się kolejny z serii wyjazd rowerowy pt. „Rowerowe Rajdy z Posłem Andrzejem Czerwińskim” ścieżkami EuroVelo11 oraz VeloDunajec.

Uczestniczy pokonali 16 km i dojechali pod ryterski zamek.

Zapraszamy wszystkich serdecznie na kolejne wyjazdy, DOBRA ZABAWA GWARANTOWANA !!!       

Partyzancki odpust w Szczawie 2019.08.21

W minioną sobotę i niedzielę (17, 18 sierpnia) odbył się Partyzancki Odpust w Szczawie. W tym roku przypada 75. rocznica utworzenia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.