BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE JEST MOŻLIWE

Stabilne ceny gazu dla gospodarstw domowych, dzięki którym wiele osób decyduje się na wymianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, to w dużej mierze zasługa gazoportu w Świnoujściu. Budowa rozpoczęła się za rządów koalicji PO-PSL, a jego zakończenie poseł Andrzej Czeriwński nadzorował jako Minister Skarbu.

Zapewniliśmy bezpieczeństwo energetyczne państwa, a wartością dodaną jest dzisiaj większa możliwość walki ze smogiem i dbałość o nasze zdrowie. - podkreśla poseł. - Ten terminal jest nie tylko pierwszą taką inwestycją w Polsce, ale również jedyną w tej części Europy. Dziś jesteśmy o wiele bardziej niezależni od dostaw gazu z kierunku wschodniego. Ta inwestycja, dała Polsce silną pozycję. Jako minister poświęciłem wiele czasu i energii dla tej jednej z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat.

Inwestycja umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Uzyskując dostęp do globalnego rynku LNG, Polska wzmocniła swoje bezpieczeństwo dywersyfikując dostawy surowca.