Przedsiębiorco nie płać więcej za prąd!

Mikro i mali przedsiębiorcy, którzy do 29 lipca br. nie zdążyli złożyć Oświadczenia odbiorcy końcowego energii mają jeszcze szansę, aby uniknąć wyższych rachunków. W środę w sejmie została znowelizowana ustawa o cenach prądu, zaś termin składania oświadczeń został wydłużony do 13 sierpnia.

Ustawa ws. cen prądu przewiduje, że uprawnieni w II półroczu 2019 r. do odbioru energii po zamrożonej cenie mieli złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie potwierdzające ich status. Przypomnijmy, że chodzi o : mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze, uczelnie publiczne (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych),państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dzięki naszym naciskom i dzialaniom na resort energetyki będzie możliwość złożenia takich wniosków do 13 sierpnia br.- mówi b. minister skarbu państwa, poseł na Sejm RP Andrzej Czerwiński.

Według nowych przepisów, aby w drugiej połowie 2019 roku odbierać energię po zamrożonej cenie, uprawnieni muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenie, potwierdzające ich status.

Tak zwana ustawa o cenach prądu, która weszła w życie 29 czerwca br., przewiduje obecnie możliwość ubiegania się o dopłatę do każdej kupionej i zużytej w drugiej połowie 2019 roku ilości energii w ramach dozwolonej przepisami Unii Europejskiej pomocy publicznej de minimis dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Pomoc ta jest ograniczona do 200 tysięcy euro w ciągu trzech lat podatkowych.