„Święto Dzieci Gór”

Radosne tańce w salwach śmiechu- czyli 27. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”

O godz. 10.30 Mszą Św. Bazylice Św. Małgorzaty już po raz 27. rozpoczął  się najbardziej barwny i radosny dziecięcy festiwal- Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”. 

Festiwal jest organizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje do przesłanek programowych Święta Gór – przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego.

– Jak mówi organizator festiwalu, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu Antoni Malczak główną zasadą festiwalu jest „uczyć przez zabawę”. Impreza nie ma charakteru konkursowego. Programy zespołów przystosowano do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, a ich podstawę stanowią dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu.

Uczestnicy festiwali łączeni są w pary kamrackie. Każda para ma swój „dzień narodowy”. W tym dniu podczas głównego koncertu zespoły są inicjatorami wspólnej zabawy z udziałem widowni, mają okazję do zaprezentowania kultury swojego kraju i regionu.

W tym roku widzowie będą mogli min. obejrzeć występy zespołów z Węgier, Białorusi, Albanii, Katalonii, Słowenii, Tajwanu oraz polskie zespoły z Rożnowa,  Łącka, Kościeliska, Juszczyna, Pawel Ślemieńska.