W TROSCE O ŚRODOWISKO…

W miniony piątek (20 września) na nowosądeckich Plantach uczniowie nowosądeckich szkół wzięli udział w zorganizowanym po raz pierwszy w Nowym Sączu Młodzieżowym strajku Klimatycznym. Dołączając do swoich rówieśników z innych miast pragnęli zwrócić uwagę na zbyt szybko zachodzące zmiany klimatyczne. 

Niosąc transparenty:  Klimat się zmienia, dlaczego my nie?”,Nie ma Nowego Sącza na martwej planecie", „Najpierw natura, potem matura" wyrażali swoje zaniepokojenie stanem środowiska. Na razie jesteśmy młodzi i zdrowi. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że to co teraz się dzieje z naszym środowiskiem będzie miało wpływ na nasze dalsze życie. Na czekanie nie ma czasu. Trzeba działać. Nie chcę się truć. Chcę żyć w czystym i bezpiecznym środowisku.- mówi Ania.

Jak podkreślają naukowcy Zmiany klimatyczne są naturalnym zjawiskiem, jednak od dawna przebiegają zbyt gwałtownie. Zaszły tak daleko, że niedługo odwrotu nie będzie. Rekordowe upały (naukowcy przewidują- niebawem w Polsce styczeń może być cieplejszy nawet o 5°C, a latem często będziemy się spotykać z temp. rzędu 40°C), powodzie, nawałnice, pożary, pustynnienie obszarów, susze itd. Coraz częściej będzie brakować wody (już teraz sytuacja Polski jest mocno niepokojąca). Dlatego wszyscy musimy sobie zdać sprawę że, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za przyszłe pokolenia. 

Liczy się każdy, nawet najmniejszy (byle systematyczny) gest w trosce o nasze najbliższe otoczenie w którym żyjemy (segregacja odpadów, wyeliminowanie plastiku, oszczędzanie wody, dbałość o czystość wód, gleby i powietrza, walka ze smogiem itd.). Wspólnie, nawet drobnymi krokami możemy osiągnąć wiele- podsumowuje poseł Andrzej Czerwiński.